LED RGB 627NM 523NM 463NM 1201 | Sharp Microelectronics
Red, Green, Blue (RGB) 627nm Red, 523nm Green, 463nm Blue LED Indication - Discrete 2.2V Red, 3.3V Green, 3.2V Blue 1201 (3228 Metric)
Images may differ
Available: 253 pcs.
Next delivery: 4263 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The GM5WA94313A is a common industry LED Indication - Discrete housed in a RoHS compliant 1201 (3228 Metric) package by Sharp Microelectronics made. The GM5WA94313A is using SPQ 2500 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Sharp Microelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Configuration | - |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Millicandela Rating | 600mcd Red, 1000mcd Green, 300mcd Blue |
| Lens Style | - |
| Lens Size | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V Red, 3.3V Green, 3.2V Blue |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Viewing Angle | 110° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 627nm Red, 523nm Green, 463nm Blue |
| Wavelength - Peak | - |
| Features | - |
| Package / Case | 1201 (3228 Metric) |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Height (Max) | - |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 2500 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
GM5WA94313A specification