LED BLUE/YLW CLEAR 4SMD | Kingbright
Blue, Yellow 470nm Blue, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2.7V Blue, 1.9V Yellow 0603 (1608 Metric)
Images may differ
Available: 630 pcs.
Next delivery: 12180 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The APHB1608LVBDSYKJ3C is a common industry LED Indication - Discrete housed in a RoHS compliant 0603 (1608 Metric) package by Kingbright made. The APHB1608LVBDSYKJ3C is using SPQ 2000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Kingbright |
| Series | HELI Colour |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Blue, Yellow |
| Configuration | Independent |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 15mcd Blue, 30mcd Yellow |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.60mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.7V Blue, 1.9V Yellow |
| Current - Test | 2mA Blue, 2mA Yellow |
| Viewing Angle | 130° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 470nm Blue, 590nm Yellow |
| Wavelength - Peak | 465nm Blue, 590nm Yellow |
| Features | - |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Height (Max) | 0.65mm |
| Base Product Number | APHB1608 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 2000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
APHB1608LVBDSYKJ3C images
APHB1608LVBDSYKJ3C ECAD module
APHB1608LVBDSYKJ3C datesheet
APHB1608LVBDSYKJ3C specification
APHB1608LVBDSYKJ3C certificate
APHB1608LVBDSYKJ3C supplier
APHB1608LVBDSYKJ3C component
APHB1608LVBDSYKJ3C report
APHB1608LVBDSYKJ3C substitute
APHB1608LVBDSYKJ3C packaging
APHB1608LVBDSYKJ3C sources