SENSOR PRESSUR 1-5V 0-98KPA NPN | Omron Automation and Safety
Images may differ
Available: 231 pcs.
Next delivery: 3801 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The E8EB-NOC2B is a common industry Pressure Sensors, Transducers - Industrial housed in a RoHS compliant Module package by Omron Automation and Safety made. The E8EB-NOC2B is using SPQ 1 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Omron Automation and Safety |
| Series | E8EB |
| Package | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vacuum |
| Operating Pressure | -14.5PSI (-100kPa) |
| Output Type | NPN - Open Collector |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy | ±3% |
| Voltage - Supply | 24V |
| Port Size | Female - 1/8 (3.18mm) BSPT |
| Port Style | Threaded |
| Features | - |
| Termination Style | Cable |
| Maximum Pressure | -42.06PSI (-290kPa) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | - |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |