FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE | NMB Technologies Corporation
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 31.0 CFM (0.868m3/min) 3 Wire Leads
Images may differ
Available: 213 pcs.
Next delivery: 3423 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The 2810KL-04W-B59-P50 is a common industry DC Brushless Fans (BLDC) housed in a RoHS compliant Standar package by NMB Technologies Corporation made. The 2810KL-04W-B59-P50 is using SPQ 80 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| Series | 2810KL |
| Package | Box |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Size / Dimension | Square - 70mm L x 70mm H |
| Width | 25.00mm |
| Air Flow | 31.0 CFM (0.868m3/min) |
| Static Pressure | 0.165 in H2O (41.1 Pa) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Noise | 33.5dB |
| Power (Watts) | 2.16 W |
| RPM | 3800 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.159 lb (72.12 g) |
| Current Rating (Amps) | 0.180A |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Material - Frame | Plastic |
| Material - Blade | Plastic |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 25°C |
| Base Product Number | 2810KL |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 80 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
2810KL-04W-B59-P50 images
2810KL-04W-B59-P50 ECAD module
2810KL-04W-B59-P50 datesheet
2810KL-04W-B59-P50 specification
2810KL-04W-B59-P50 certificate
2810KL-04W-B59-P50 supplier
2810KL-04W-B59-P50 component
2810KL-04W-B59-P50 report
2810KL-04W-B59-P50 substitute
2810KL-04W-B59-P50 packaging
2810KL-04W-B59-P50 sources