FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE | NMB Technologies Corporation
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 69.9 CFM (1.96m3/min) 2 Wire Leads
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
7.092585 $
*
Available: 213 pcs.
Next delivery: 3423 pcs.
Manufacturer Leadtime: 21 Weeks **
Description
The 3612KL-05W-B50-B00 is a common industry DC Brushless Fans (BLDC) housed in a RoHS compliant Standar package by NMB Technologies Corporation made. The 3612KL-05W-B50-B00 is using SPQ 60 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| Series | 3612KL |
| Package | Box |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Size / Dimension | Square - 92mm L x 92mm H |
| Width | 32.00mm |
| Air Flow | 69.9 CFM (1.96m3/min) |
| Static Pressure | 0.333 in H2O (83.0 Pa) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Noise | 43.5dB |
| Power (Watts) | 6 W |
| RPM | 3800 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.507 lb (229.97 g) |
| Current Rating (Amps) | 0.250A |
| Voltage Range | 15 ~ 27.6VDC |
| Material - Frame | Plastic |
| Material - Blade | Plastic |
| Lifetime @ Temp. | 100000 Hrs @ 25°C |
| Base Product Number | 3612KL |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 60 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
3612KL-05W-B50-B00 images
3612KL-05W-B50-B00 ECAD module
3612KL-05W-B50-B00 datesheet
3612KL-05W-B50-B00 specification
3612KL-05W-B50-B00 certificate
3612KL-05W-B50-B00 supplier
3612KL-05W-B50-B00 component
3612KL-05W-B50-B00 report
3612KL-05W-B50-B00 substitute
3612KL-05W-B50-B00 packaging
3612KL-05W-B50-B00 sources