TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT26 | Central Semiconductor Corp
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 40V 200mA 250MHz 350mW Surface Mount SOT-26
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
0.0625 $
*
Available: 582 pcs.
Next delivery: 11172 pcs.
Manufacturer Leadtime: 32 Weeks **
Description
The CMXT3906 TR PBFREE is a common industry Bipolar Transistor Arrays housed in a RoHS compliant SOT-23-6 package by Central Semiconductor Corp made. The CMXT3906 TR PBFREE is using SPQ 3000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Central Semiconductor Corp |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Power - Max | 350mW |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Supplier Device Package | SOT-26 |
| Base Product Number | CMXT3906 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 3000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
CMXT3906 TR PBFREE images
CMXT3906 TR PBFREE ECAD module
CMXT3906 TR PBFREE datesheet
CMXT3906 TR PBFREE specification
CMXT3906 TR PBFREE certificate
CMXT3906 TR PBFREE supplier
CMXT3906 TR PBFREE component
CMXT3906 TR PBFREE report
CMXT3906 TR PBFREE substitute
CMXT3906 TR PBFREE packaging
CMXT3906 TR PBFREE sources