CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP | LEMO
16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Images may differ
Available: 431 pcs.
Next delivery: 8001 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The PKJ.5K.316.YLCC23E is a common industry Circular Connector Assemblies housed in a RoHS compliant Standar package by LEMO made. The PKJ.5K.316.YLCC23E is using SPQ 1 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | LEMO |
| Series | 5K |
| Package | Bulk |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 16 |
| Shell Size - Insert | 316 |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | J |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Aluminum |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Color | Gray |
| Ingress Protection | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Voltage Rating | - |
| Cable Opening | 0.890" ~ 0.925" (22.60mm ~ 23.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Backshell Material, Plating | Aluminum, Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4μin (1.00μm) |
| Insert Material | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Applications | - |
| Base Product Number | PKJ.5K |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
PKJ.5K.316.YLCC23E images
PKJ.5K.316.YLCC23E ECAD module
PKJ.5K.316.YLCC23E datesheet
PKJ.5K.316.YLCC23E specification
PKJ.5K.316.YLCC23E certificate
PKJ.5K.316.YLCC23E supplier
PKJ.5K.316.YLCC23E component
PKJ.5K.316.YLCC23E report
PKJ.5K.316.YLCC23E substitute
PKJ.5K.316.YLCC23E packaging
PKJ.5K.316.YLCC23E sources