CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SLDR | Amphenol ICC (Commercial Products)
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Images may differ
Available: 538 pcs.
Next delivery: 10248 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The L177TWA7W2PMP3SVC745 is a common industry D-Sub Connector Assemblies housed in a RoHS compliant Standar package by Amphenol ICC (Commercial Products) made. The L177TWA7W2PMP3SVC745 is using SPQ 500 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) |
| Series | TW |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 7 (5 + 2 Power) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) - 7W2 |
| Contact Type | Signal and Power |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0μin (0.76μm) |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Backset Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Features | - |
| Voltage Rating | 300V |
| Color | Black |
| Contact Form | Machined |
| Dielectric Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Wire Gauge | - |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Base Product Number | L177TWA7 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 500 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
L177TWA7W2PMP3SVC745 stock
L177TWA7W2PMP3SVC745 images
L177TWA7W2PMP3SVC745 ECAD module
L177TWA7W2PMP3SVC745 datesheet
L177TWA7W2PMP3SVC745 specification
L177TWA7W2PMP3SVC745 certificate
L177TWA7W2PMP3SVC745 supplier
L177TWA7W2PMP3SVC745 component
L177TWA7W2PMP3SVC745 report
L177TWA7W2PMP3SVC745 substitute
L177TWA7W2PMP3SVC745 packaging
L177TWA7W2PMP3SVC745 sources