CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SLDR | Amphenol ICC (Commercial Products)
9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Images may differ
Available: 538 pcs.
Next delivery: 10248 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The L77TWB9W4PMP2SV3R is a common industry D-Sub Connector Assemblies housed in a RoHS compliant Standar package by Amphenol ICC (Commercial Products) made. The L77TWB9W4PMP2SV3R is using SPQ 200 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) |
| Series | TW |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 9 (5 + 4 Power) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) - 9W4 |
| Contact Type | Signal and Power |
| Flange Feature | Board Side (M3) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 16.0μin (0.41μm) |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Backset Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Features | - |
| Voltage Rating | 300V |
| Color | Black |
| Contact Form | Machined |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Wire Gauge | - |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Base Product Number | L77TWB9 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 200 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
L77TWB9W4PMP2SV3R ECAD module
L77TWB9W4PMP2SV3R datesheet
L77TWB9W4PMP2SV3R specification
L77TWB9W4PMP2SV3R certificate
L77TWB9W4PMP2SV3R supplier
L77TWB9W4PMP2SV3R component
L77TWB9W4PMP2SV3R substitute
L77TWB9W4PMP2SV3R packaging
L77TWB9W4PMP2SV3R sources