CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR | Amphenol ICC (Commercial Products)
17 (12 + 5 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Images may differ
Available: 538 pcs.
Next delivery: 10248 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 is a common industry D-Sub Connector Assemblies housed in a RoHS compliant Standar package by Amphenol ICC (Commercial Products) made. The L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 is using SPQ 500 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) |
| Series | TW |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 17 (12 + 5 Power) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 4 (DC, C) - 17W5 |
| Contact Type | Signal and Power |
| Flange Feature | Board Side (4-40) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 16.0μin (0.41μm) |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Backset Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Features | Board Lock, Mounting Brackets |
| Voltage Rating | 300V |
| Color | Black |
| Contact Form | Machined |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Wire Gauge | - |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Base Product Number | L77TWC17 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 500 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 stock
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 images
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 ECAD module
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 datesheet
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 specification
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 certificate
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 supplier
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 component
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 report
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 substitute
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 packaging
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 coc
L77TWC17W5PMP3SV4RRM6C76 sources