CONN D-SUB RCPT 17P PNL MNT SLDR | Amphenol ICC (Commercial Products)
17 (12 + 5 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
4.400025 $
*
Available: 538 pcs.
Next delivery: 10248 pcs.
Manufacturer Leadtime: 14 Weeks **
Description
The L77TWC17W5SSYRM54 is a common industry D-Sub Connector Assemblies housed in a RoHS compliant Standar package by Amphenol ICC (Commercial Products) made. The L77TWC17W5SSYRM54 is using SPQ 50 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) |
| Series | TW |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 17 (12 + 5 Coax or Power) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Shell Size, Connector Layout | 4 (DC, C) - 17W5 |
| Contact Type | Signal and Coax or Power (Not Included) |
| Flange Feature | Board Side (4-40) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 16.0μin (0.41μm) |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Backset Spacing | - |
| Features | Board Lock |
| Voltage Rating | 300V |
| Color | Black |
| Contact Form | Machined |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Wire Gauge | - |
| Contact Material | Bronze |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Base Product Number | L77TWC17 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 50 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
L77TWC17W5SSYRM54 ECAD module
L77TWC17W5SSYRM54 datesheet
L77TWC17W5SSYRM54 specification
L77TWC17W5SSYRM54 certificate
L77TWC17W5SSYRM54 supplier
L77TWC17W5SSYRM54 component
L77TWC17W5SSYRM54 substitute
L77TWC17W5SSYRM54 packaging
L77TWC17W5SSYRM54 sources