IC LED DRVR RGLTR PWM 20MA 16QFN | Alpha & Omega Semiconductor Inc.
LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 20mA 16-QFN (3x3)
Images may differ
Available: 365 pcs.
Next delivery: 6615 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The AOZ1935QI is a common industry LED Drivers housed in a RoHS compliant 16-VFQFN Exposed Pad package by Alpha & Omega Semiconductor Inc. made. The AOZ1935QI is using SPQ 5000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Series | EZBoost |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 25V |
| Voltage - Output | 40V |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Frequency | 800kHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Base Product Number | AOZ1935 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 5000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |