IC LED DRVR RGLTR PWM UCSP50L1 | Rohm Semiconductor
LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 20mA UCSP50L1
Images may differ
Available: 450 pcs.
Next delivery: 8400 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The BD1204GWL-E2 is a common industry LED Drivers housed in a RoHS compliant 14-UFBGA, CSPBGA package by Rohm Semiconductor made. The BD1204GWL-E2 is using SPQ 3000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Frequency | 850kHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-UFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | UCSP50L1 |
| Base Product Number | BD1204 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 3000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
BD1204GWL-E2 specification