ADJ PWR RES 500 OHM 500W CHAS MT | Ohmite
500 Ohms 500 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 2.500" OD, 1.752" ID (63.50mm x 44.50mm) 12.000" (304.80mm) Length
Images may differ
Available: 582 pcs.
Next delivery: 11172 pcs.
Manufacturer Leadtime: **
Description
The D500J500E is a common industry Adjustable Power Resistor housed in a RoHS compliant Radial, 3 Lead, Tubular package by Ohmite made. The D500J500E is using SPQ 1 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Ohmite |
| Series | Dividohm210 |
| Package | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance | 500 Ohms |
| Power (Watts) | 500 W |
| Tolerance | ±5% |
| Adjustment Type | Slide |
| Diameter | 2.500" OD, 1.752" ID (63.50mm x 44.50mm) |
| Length | 12.000" (304.80mm) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination | Solder Lug |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |