RF PWR DVDR 540MHZ-980MHZ 0805 | Mini-Circuits
RF Power Divider 540 MHz ~ 980 MHz Isolation (Min) 17dB, 1.7 VSWR (Max), 6° Imbalance (Max) 0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
1.98125 $
*
Available: 189 pcs.
Next delivery: 2919 pcs.
Manufacturer Leadtime: 11 Weeks **
Description
The QCS-981+ is a common industry RF Power Dividers/Splitters housed in a RoHS compliant 0805 (2012 Metric), 6 PC Pad package by Mini-Circuits made. The QCS-981+ is using SPQ 1000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Insertion Loss | 0.9dB |
| Frequency | 540 MHz ~ 980 MHz |
| Specifications | Isolation (Min) 17dB, 1.7 VSWR (Max), 6° Imbalance (Max) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W x 0.042" H (2.00mm x 1.25mm x 1.07mm) |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 6 PC Pad |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |