IC RF AMP RADAR 5GHZ-18GHZ 8QFN | Mini-Circuits
RF Amplifier IC Radar, DBS 5GHz ~ 18GHz 8-QFN (3x3)
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
4.78125 $
*
Available: 189 pcs.
Next delivery: 2919 pcs.
Manufacturer Leadtime: 9 Weeks **
Description
The TSS-183A+ is a common industry RF Amplifiers housed in a RoHS compliant 8-VQFN Exposed Pad package by Mini-Circuits made. The TSS-183A+ is using SPQ 1000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Frequency | 5GHz ~ 18GHz |
| P1dB | 18.7dBm |
| Gain | 13.1dB |
| Noise Figure | 6dB |
| RF Type | Radar, DBS |
| Voltage - Supply | 4.8V ~ 5.2V |
| Current - Supply | 145mA |
| Test Frequency | 14GHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-QFN (3x3) |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |