IC RF AMP LTE 400MHZ-8GHZ 12MCLP | Mini-Circuits
RF Amplifier IC LTE, Radar, SATCOM, UMTS, WiFi, WiMAX, WLAN 400MHz ~ 8GHz 12-MCLP (3x3)
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
4.525 $
*
Available: 189 pcs.
Next delivery: 2919 pcs.
Manufacturer Leadtime: 11 Weeks **
Description
The PMA3-83LNW+ is a common industry RF Amplifiers housed in a RoHS compliant 12-VQFN Exposed Pad package by Mini-Circuits made. The PMA3-83LNW+ is using SPQ 1000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Frequency | 400MHz ~ 8GHz |
| P1dB | 20.5dBm |
| Gain | 20.5dB |
| Noise Figure | 2.2dB |
| RF Type | LTE, Radar, SATCOM, UMTS, WiFi, WiMAX, WLAN |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V, 5.75V ~ 6.75V |
| Current - Supply | 75mA |
| Test Frequency | 2GHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-MCLP (3x3) |
| Base Product Number | PMA3 |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 1000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |
Search
PMA3-83LNW+ specification