IC AMP LTE 500MHZ-18GHZ 12MCLP | Mini-Circuits
RF Amplifier IC LTE, SatCom, WiMax, WiFi, WLAN 500MHz ~ 18GHz 12-MCLP (3x3)
Images may differ
Unit Price ($ / pc.)
4.425 $
*
Available: 189 pcs.
Next delivery: 2919 pcs.
Manufacturer Leadtime: 11 Weeks **
Description
The AVA-183P+ is a common industry RF Amplifiers housed in a RoHS compliant 12-VQFN Exposed Pad package by Mini-Circuits made. The AVA-183P+ is using SPQ 2000 pieces and MSL1 packing size. Buy new and original item from Innovo Technology distributor, contact by email: sales@hk-innovo.com
Technical specifications
| Mfr | Mini-Circuits |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Frequency | 500MHz ~ 18GHz |
| P1dB | 12.3dBm |
| Gain | 11.9dB |
| Noise Figure | 5dB |
| RF Type | LTE, SatCom, WiMax, WiFi, WLAN |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 46.3mA |
| Test Frequency | 15GHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-MCLP (3x3) |
Logistics
| Country of origin | HK |
| Customs tariff number | - |
| Original Packaging | Reel with 2000 pieces |
Compliance
| RoHS conform | Yes |
| HTSUS | 8504.40.9580 |
| SVHC free | Yes |